ponedjeljak, 21. veljače 2011.

Kako izlječiti Štitnjaču?

Stres, problemi s optokom krvi, melankolija, psihoza Liječenje stanja i poslije(-dice)

Liječenje započinje temeljnom - početnom kurom od četiri do šest tjedana, a koja treba bolesniku, po njegovu osjetu, donijeti osjećaj mira, odmorenosti i dobra sna. Potom se nastavlja sa terapijom prirodnih ljekovitih sredstava radi postizanja pune stabilizacije stanja organizma i stjecanja "imuniteta"prema onim situacijama koje su uzrokovale bolest (svjesnih i nesvjesnih). Kod oboljenja štitnjače lijekove je potrebno uzimati barem šest mjeseci. Uspjehu liječenju doprinosi dnevno pješačenje u prirodi i bavljenje rekreativnim oblicima sporta prema vlastitim afinitetima. Rekreacija znatno pomaže ozdravljenju. (Hobi, rad u vrtu i si.)

Svako liječenje može pomoći, ali ništa ne tako dobro kao dobar san jer "kad čovjek spava obnavlja mu se moždina i živci koji se u toku dana radom ili bdijenjem smanjuju (tanje) " kaže sv. Hildegarda. Stoga je dobar i odmoran san cilj početne terapije.

Dnevni raspored uzimanja prirodnih ljekovitih sredstava 1. Jutro - doručak

A) U topu pir-kašu doručka stavlja se:

jedna vrhom puna, kavena žličica "Iris" - praška za jačanje živčanih vlakana i čvorova (ganglija) svako jutro (minimum 6 tjedana). Preporučuje se topli doručak od pira (juha od griza, integralna brašna sa 1-2 VŽ cijelih zrna pira sa jednom kockom maslaca i malo soli kuhati 10 min u 05,1 (isključivo) vode. Radi poboljšanja okusa može se dodati 3 min. prije kraja kuhanja -jednu ribanu jabuku.

B) Ujutro pripremiti 1-1,5 litre ljekovitog "Iris"- čaja za jačanje središnjeg živčanog sustava koji se pije hladan (sobna temperatura) kao temeljno piće - tijekom čitava dana. Ukoliko postoji veća potreba za tekućinom, koristi čaj od komorača. Čaj se pije 4-6 tjedana. Kad više bolesniku ne prija: znači da je izvršio djelovanje na organizam - pa treba prekinuti uzimanje.

(Kasnija dopuna kure može biti "Miješani čaja za živce" (od šest biljaka za živce), - jedna litre čaja na dan. Pije se umjereno topao.)

C) Za meduobroke uzimati lagane poslastice: domaći puding od pitoma kestena, kompot s komadima kuhanih jabuka, banana s mljevenim bademima - i obvezatno dva do tri energetska keksa (ili 2-3 keksa od majčine dušice) - na dan.

Kod oboljenja štitnjače:

D) Tijekom dana, po potrebi, neovisno o jelu, imati uz sebe prašak za zaštitu srca, da bude pri ruci za slučaj preskakanja, aritmija ili bolova srca. Cim se malo "čuje" srce, kažiprst se namoči u usta, dotakne prašak i nanese se prstom na jezik, natopi slinom i proguta. Ove se teškoće smanjuju iz dana u dan, a potpuno nestaju nakon nekoliko tjedna. (Presudan uvjet izlječenja jest postizanje pravoga sna i osjećaja odmorenosti, što ova sredstva i omogućuju.)

Općenito o prehrani tijekom liječenja od posljedica stresa

U toku liječenja potrebito je da čovjek jede kuhana jela, prije svega kaše od fina (pirova) brašna pripremane s maslacem (i) ili masti. Ukusna i fina jela pomažu svojim hranjivim sokovima da krv sa što manje napora uspostavi ravnotežu opskrbe organizma hranjivim tvarima (ravnomjerno opterećenje unutarnjih organa u optoku i tlaku limfe, krvi, probave).

Tijekom lječenja preporučuje se korištenje sljedećih jela:

1. Sočna jela na bazi pira, kestena, badema, smokava (smokve samo do poboljšanja), kupina, malina, voćnih kompoti i pudinzi (domaći), kolači od jabuka, dunja, malina, trešanja; kolač s makovim zrnima.

2. Zaslađivanje umjereno - nerafiniranim, smeđim šećerom (od trske).

3. Jela od svježeg ili kuhanog povrća: pir (u zrnu), zob, slanutak (grah slanac), komorač, zelene mahune, grah - pasiran (bez opne), tikvice na sve načine, blitva, cikla.

4. Zelene salata glavatica sa 1-2 VŽ kuhanih zrna pira, malo začinjena (hladno prešanim) uljem suncokreta ili bućinim uljem - jednom dnevno.

5. Svježi sir (domaći).

6. Meso peradi: piletina (puretina) - bez kožice, začinjeno brašnom hisopa (za čišćenje jetre); janjetina, jaretina, srnetina i meso jelena.

7. Glavnina obroka neka budu prilozi od povrća i riba. Umaci od povrća.

8. Pizza od povrća (bez sira!).

9. Sva jela neznatno manje soliti.

10. Pekmez (marmelada) od dunje kao ljekovita čitavo vrijeme liječenja.

11. Dnevno pojesti najmanje 5-10 slatkih badema. Mogu se jesti mljeveni s bananom ili jabukama iz kompota.

O početka liječenja pa do ozdravljenja izbjegavati:

1. Žestoka alkoholna pića;

2. Kava; nikotin

3. Sve biljke iz porodice pomoćnica: duhan, krumpir, paprika i rajčica - veliki oprez;

4. Voda, mineralna voda, gazirana pića i cola-pića;

5. Zaslađeni, pasterizirani voćni sokovi (osim jabuka i ribiza bez konzervansa);

6. Čisto vino,

7. Čokolada i sladoledi. Med.

8. Rafiniram (bijeli) šećer;

9. Maslinovo ulje, margarin i svi proizvodi od njega;

10. Sva suha jela;

11. Svinjetina u svim oblicima; masno meso i sva konzervira mesa;

12. Dimljena riba, sardine u ulju, jegulja, lignje, list, sipe, hobotnice, školjke i rakovi;

13. Svi "kuhinjski otrovi": jagode, breskve, šljive, borovnica i lješnjaci - i svi proizvodi u kojima su sadržani.

14. Soja, leća, grašak i poriluk- i svi proizvodi u kojima su sadržani.

Doručak - ugodno topao - isključivo pir prvi tjedan, a potom uključiti svaki treći dan zob - zobene pahuljice (bez "zdravi" dodataka). Priprema na vodi - kuhanjem uz dodatak maslaca (ili masti) i soli. U dnevnu prehranu uvesti 4-5 laganih obroka, količinski manjih ali češćih (u razmacima od po 3h).

Iris - 1-3VN na pir (ili zob) doručak.

Temeljno piće 1-1,5 1 "iris čaja za jačanje" SŽS u gutljajima kroz čitav dan. Zamjena (nakon 3-4 tjedna) mješavina čaja (od šest biljaka). Stalna dopuna može biti čaj o komorača. Lagano pivo dozvoljava se nakon 4. tjedna. Preporuka: pivo od pira.

Ručak: kombinirati hranom koja se preporučuje - optimalno koliko su nam namirnice dostupne. Glavninu ručka moraju činiti kuhana i sočna jela te prilozi. Piletina kuhana ili pirjana s posebnim začinom "hisopom". Ostala kuhana, slana jela (prilozi) neka se začine ljekovitim začinom - zubovcem - lX/dan do izlječenja 1VN na gotovo jelo ili ukuhan u hrani - radi iskoristivosti hrane. Večera: Lagana jela neka budu pretežito na bazi salata i priloga. Ukoliko osoba želi, može jesti za večeru jela od ručka. Preporučuje se večera od salate glavatice s kuhanim zrnjem pira, začinjeno hladno prešanim suncokretovim uljem, što je češće moguće. Maslinovo ulje i druga ("biljna") ulja su zabranjena!

Česti desert nakon večere neka bude oguljena jabuka dobro uvaljana u cijela makova zrna za kolače. Miran i okrepljujući san je nezamjenjivi lijek. (To se može dopunski "stimulirati" privjeskom (pločicom) od jaspisa ili posebnim biljnom jastukom, kao poseban dodatak kuri.)

Ljekovita sredstva

Načela liječenja:

1. Nema posta

2. Psihoterapija sv. Hildegarde

3. Umjerenost - kao glavna vrlina

4. Puštanje krvi u specijaliziranim ustanovama, posebno kod nesanice.

5. Dijeta za živce

6. Uređenje, obnova probavnog sustava - "kruškovim medom"

7. Ljekovita sredstva sv. Hildezarde:

1. Iris-miješani prašak - za živce i kod slabljenja moždanih funkcija, straha i si.

2. Balzam čaj (za živce) kao pod 1. te anti-melankolik (protiv straha, depresije), za neutralizaciju crne žuči, raspoloženje, slabi živci i nesanica -1 l/dan minimum;

3. Planinski "SCP" eliksir - za uravnoteženje rada žlijezda i hormonalna sustava,

4. Energetski keksi - univerzalno sredstvo za živce, pri umoru;

5. SCP-prašak protiv posljedica stresa ili šoka - ovisno o stanju - 3-5 dana: 3-5X/dan,

6. Prašak za zaustavljanje mršavljenja - za doručak, ako je započelo mršavljenje ( ako je ono započelo.)

Pir - temeljna namirnica za doručak, za raspoloženje i početak liječenja u danu,

7. Brašno majčine dušice - uvijek kuhano jela kao začin (griz -zajutrak)

8. Zubovac - sredstvo za opće jačanje zdravlja 1VN po jelu posipati. "Osigurava dobru krv, jasno rasuđivanje, krijepi slaboga i ne dopušta da ništa ne ode iz tijela neprobavljeno, te osigurava dobru probavu. " - kaže sv. Hildegarda.

9. Badem - poboljšanje izmjene hranjivih tvari u prehrani živaca, i protiv prijevremene pojave zaboravljivosti: 5-10 badema dnevno.

10. Zob - (čiste pahuljice) jača radost, ozdravljenje i inteligenciju te daje lijepu boju lica - 2X/tjedno kao zamjena piru.

11. Komorač - na sve načine - dobro raspoloženje, ugodan miris kože (znoja);

12. Cubar - antimelankolik koji poboljšava i vid.

13. Ysopovo brašno - uvijek ukuhano u hrani, u piletini ili dr mesu- antimelankolik, a kuhan s piletinom lijek za èišæenje jetara, krvi pluæa i jaèanje;

14. Pitomi kesten - na sve načine, posebno puding ili kaša od kestenova brašna.

15. Planinski eliksir" za žlijezde 6-8 tjedana.

16. Gorski kristal - kao ogrlica i pločica - pri oboljenju štitnjače, nemirna srca, sinkopa, opasnost od napada nesvjestice, slabljenja vida;

Od gorskog kristala nositi ogrlicu, a pločicom ili ogrlicom pripremiti vodu za piće i kuhanje. Ugrijati na suncu pločicu ili ogrlicu gorskog kristala i toplu uroniti u posudu sa 2 l vode i pustiti tako sat vremena kristal u vodi. Potom izvaditi kristal, vodu spremiti za piće i kuhanje kroz dan. Uz ovu vodu i hranu pripremljenu na toj vodi potrebno je istovremeno uzimati

utorak, 11. siječnja 2011.

rusomača Capsella bursa-pastoris (L.)


Rusomača se u srednjem vijeku iznimno cijenila pri diječenju najrazdičiiijidi krvarenja, no njezinaje primjena kasnije u ionu/a u zaborav. [Ponovno se počeka koristiti u [Prvom svjetskom ratu, kao diemostatik za sprječavanje krvarenja u porodništvu. DCako su se kasnije opet mogle uvoziti i droge iz stranidi zemalja, istisnuka ga je kanadska zutika ([Hydrastis canadensis). (llposjed nje su vrijeme provedena mnogobrojna istraživanja povezana s djelovanjem rusomače; mišljenja o njezinu učinku još su uvijek podijeljena. [Rusomača je još i danas, s drugim prikdadno izabranim drogama, svakako dobar dodatak lijekovima kodrazličitih krvarenja.

droga:

Bursae pastoris herba: Ubiremo cvatuću zelen i brzo je sušimo. Sušenjem gubi dio ljekovitosti, pa je često koristimo svježu, jer je možemo ubirati od travnja do studenoga.
Stanište i rasprostranjenost
Kao korov je rasprostranjena po njivama, vrtovima, uz ceste i na ledinama.
Srodne vrste:
Kao ljekovite biljke koristimo brojne rodove iz porodice krstašica. Osim hlapivog ulja sa spojevima koji sadrže sumpor, sadrže i najrazličitije druge aktivne tvari. U posljednje vrijeme zanimanje znanstvenika pobuđuje ognjica (Iberis a/mara L). Ona sadrži gorke triterpenske spojeve kukurbitacine. Od uporabe njezine droge najviše koristi imaju bolesnici s probavnim poremećajima pri kojima se proljevi izmjenjuju s opstipacijom. Djelotvorna je i kod žgaravice i gastritisa te svih tegoba povezanih s gornjim dijelom trbuha. Drogu zasad koristimo u gotovim pripravcima.
Sastav i aktivne tvare
U drogi se nalaze brojni biogeni amini, kao što su kolin, acetilkolin, prolin, tiramin i histamin. Alkaloid burzin zbog svoje se nestabilnosti nalazi samo u svježoj zeleni. Dokazano je da peptid diozmin ima antihemoragičko djelovanje. U zeleni se nalaze i flavonski glikozidi i trjeslovine.

caj:
Od dviju čajnih žličica suhe droge ili pola količine svježe biljke spravljamo oparak i u manjim gutljajima pijemo dvije šalice nezasladena čaja.
Čajne mješavine:
imela, vrkuta
Kod visokog tlaka i ateroskleroze prikladna je mje-
rusomačina zelen Bursae pastoris herba 10 g
zelen bijele imele Visci herba 25 g
rutvičina zelen Rutae herba 25 g
glogov cvijet Crataegi flos 20 g
zelen poljske preslice Equiseti herba 20 g
Dvije čajne žličice mješavine prelijemo vrućom vodom. Treba odstajati 5-10 minuta. Pijemo dva do tri puta na dan po jednu šalicu čaja.
Kod preduge, preobilne, prebrze menstruacije, jako krvarenje sprječava mješavina droga:
rusomačina zelen Bursae pastoris herba 25 g
hrastova kora Quercus cortex 25 g
stolisnikova zelen Millefolii herba 2 5 g
petoprstin korijen Tormentillae rhizoma 25 g
Od dviju čajnih žličica mješavine spravljamo uvarak i tijekom dana u gutljajima pijemo po jednu do dvije šalice.
Jednako tako, možda čak i brže, djeluje mješavina:
rusomačina zelen Bursae pastoris herba 30 g petoprstin podanak Tormentillae rhizoma 30 g zelen bijele imele Visci herba 40 g
Od te mješavine spravljamo uvarak i po jednu šalicu čaja pijemo triput na dan prije jela.
Protiv krvarenja iz želuca i crijeva pomaže:
koprivina zelen Urticae herba 30 g
rusomačina zelen Bursae pastoris herba 30 g petoprstin podanak Tormentillae rhizoma 40 g
Čaj spravljamo kao uvarak, od jedne do dviju čajnih žličica mješavine. U malim gutljajima pijemo po jednu šalicu čaja na dan.
Kod krvarenja iz bubrega djeluje mješavina:
rusomačina zelen Bursae pastoris herba 25 g
zelen gospina plašta Alchemillae herba 25 g
zelen gospine trave Hyperici herba 25 g
laneno sjeme Lini semen 25 g
Od čajne žličice droge spravljamo uvarak i pijemo više puta na dan, po jednu šalicu čaja.
Svježi sok:
Dvije šake mljevene zeleni pomiješamo sa 100 ml vode. Tekućinu ocijedimo. Uzimamo triput na dan, po jednu do dviju žlica soka s malo. vode.
Djelovanje i uporaba:
Aktivne tvari droge suzuju krvne žile i ojačavaju njihove stijenke. Tako rusomača zaustavlja krvarenja želuca, crijeva, bubrega, pluća, maternice, nosa i rana. Tiramin uzrokuje ritmično grčenje maternice i potiče trudove. Utječe i na glatku crijevnu muskulaturu. Povećava tonus crijeva i tako potiče peristaltiku te poboljšava rad crijeva. Potvrđeno je i djelovanje rusomače kod smetnji krvotoka. Regulira visoki i niski krvni tlak.

Neželjena djelovanja:
Nisu zabilježena.

neven Calendula ojjicinalis L.


Sjeli je teško i zamisliti uri bez narančastih ili žutih cvjetova neve- novih koji nas raduju sve do jeseni. [Njegova omiljenost u vrtu barem se nekim zemljama središnje i sjeverne Cjurope nadmeće s omiljenošću primjene u medicini, što je doista i opravdano. 'dPrve iznimno lijepe slile nevena nalazimo u znamenitom biljnom kodeksu Uhenedicta U^inija. Olastao je olo 1450. godine, a zahvaljujući s(ilama, služi nam za raspoznavanje biljaka i njihovih srednjovjekovnih botaničkih naziva.

DROGA:

CALENDULAE FLOS SINE CALICES; Ubiremo narančaste ili žute jezičaste cvjetove karakteristična mirisa i blago aromatična okusa. Brzo i dobro osušene cvjetove čuvamo u zatvorenim staklenim posudama. Tek rijetko koristimo cijele glavice ili cijele biljke.
Stanište i rasprostranjenost
Neven je u našim vrtovima omiljena ukrasna biljka, bilo s jednostavnim ili punim, narančastim ili žutim glavicama. Cvate od lipnja do kasne jeseni. Često se samozasijava. Pomaže u liječenju tla zaražena nematodama.
Srodne vrste:
Ljekovitom nevenu vrlo je sličan divlji neven (iCalendula arvensis L.). Ta vrsta uspijeva po poljima i vinogradima u primorskim krajevima. Ondje se često koristi umjesto ljekovitoga nevena. Njegovi sastojci, osobito saponini arvenozid A i B, djeluju antiinflamatorno - sprječavaju upale. Još nije poznato jesu li tijekom stoljeća iz te vrste uzgojeni brojni kultivirani oblici nevena.
Sastav i aktivne tvare
Suhi cvjetovi sadrže triterpenske saponine (2-10%), osobito glikozide oleanolne kiseline. Osim toga, u drogi se nalaze i triterpenski alkoholi, osobito faradiol i 4-taraksasterol. Cvjetovima žutu boju daju flavonolni glikozidi (0,2-1%) i različiti karotenoidi (1,5-3%). U narančastim cvjetovima nalazi se više (3-karotena i likopina, a u žutima više ksantofila. Eterično ulje (0,2-0,3%) sadrži najviše seskviterpenskih alkohola. Sastavni su dijelovi droge i kumarini sko- poletin, umeliferon i eskuletin, kao i poliacetile- ni i 15% polisaharida topivih u vodi.
Djelovanje i uporaba:
Nevenovo eterično ulje djeluje protiv brojnih mikroba, a saponini sprječavaju nastanjivanje gljivica (fungistatičko djelovanje) na koži. Triterpenski alkoholi, osobito faradiol i 4-tarak- sasterol sprječavaju upale (antiinflamatorno djelovanje), pa stoga pripravke od nevena koristimo za liječenje kožnih oštećenja, kao i u kozmetici. Važan je i utjecaj nevena na zacjeljivanje rana. On, naime, potiče djelovanje fagocita i nastanak novih stanica (granulacija). Potiče optok krvi i tonus kože. Pritom pored drugih faktora djeluju i karotenoidi. Polisaharidi stimuliraju imunološki sustav. Saponini nevena kod pokusa na životinjama snizuju količinu lipida u krvi. Iscrpine nevena štite od čireva na želucu i crijevima; djeluje protektivno. Neven djeluje slično kao i br- danka, a pritom ne nadražuje kožu. Kod osjetljive kože i kože koja je sklona alergijama često ga koristimo umjesto brdanke.
Pripravci: caj:
Jednu do dvije čajne žličice suhih ili svježih jezičas- tih nevenovih cvjetova spravljamo kao oparak, koji pokriven treba odstajati 10 minuta. Kod želučanih tegoba, upale želučane sluznice, kao i čira na želucu i crijevima taj čaj uzimamo nezasladen i ne pre- vruć, više puta na dan. Jednako tako, upotrebljavamo ga za ispiranje šupljine usta i ždrijela. Na rane svakodnevno stavljamo svježe obloge koje natapamo čajem.
Čajne mješavine:
Kod čireva na želucu, a nakon lijekova koje je propisao liječnik, trebalo bi iskušati mješavinu:

Od jedne čajne žlice mješavine spravljamo oparak i ostavljamo da odstoji 10 minuta. Pijemo po dvije šalice ne prevrućeg čaja na dan.
tlnktura:
Na dan uzimamo do 10 g tinkture (podijeljene na tri obroka), razrijeđene vodom ili na kocki šećera. Možemo je spravljati sami. 5 g suhe droge prelijemo sa 100 ml 70%-tnog etanola.
mast:
Masti i kreme s nevenom koristimo kod svih vrsta rana: kod rana koje sporo zacjeljuju, ožiljaka nakon operacija, kod dekubitusa, kožnih bolesti, lakših opeklina i ozeblina. Usto, takvi su pripravci važni za njegu osjetljive, suhe kože, raspucalih usana, suhih ekcema, za njegu dojenčadi. I kod uboda kukaca možemo koristiti kremu ili samo izmrvljene cvjetove. Jednako tako, nevenovu mast često koristimo kod upala vena, proširenih vena, hemoroida, čira na nogama (ukus miris) (>koža, str. 33, 37).
Uporaba u veterini:
Kao i kod ljudi, nevcnova mast kod životinja liječi sve vrste rana i gnojnih tvorbi.
Neželjena djelovanja:
Nema ih kod preporučene uporabe. Neven ne sadrži seskviterpenske laktone kao druge biljke iz iste porodice, pa stoga tek rijetko dolazi do alergij- skih reakcija.

breza


Si ari Skaveni, ali i drugi narocfi, brezu su štovali kao sveto drvo. 0 njezinoj primjeni u medicini poznatoje tel? malo toga. Sveta dfildegarda iz Diingena preporučuje korištenje disniA pupoljaka kodkožnidi osipa iJurunkuka. Danas se brezovo kišće smatra djelotvornim bikjnim diuretikom koji bokesnici ugdavnom dobro podnose.

droga:

Betulae folium: Ljepljive mlade brezove listove beremo u svibnju, pošto breza ocvate. Proljetnu kuru započinjemo lisnim pupoljcima, a kasnije koristimo svježe listove. Droga ima karakterističan miris i gorka je okusa. Betulae cortex: Uzimamo koru mladih grana i sušimo je.
Betulae gemmae: Ljepljive brezove pupoljke beremo prije cvatnje, brzo ih posušimo i čuvamo u dobro zatvorenim posudama, jer sadrže hlapi- vo ulje. Iz njih se destilira i eterično ulje, koje dodajemo brojnim pripravcima za bolji rast kose.
Stanište i rasprostranjenost
Raste uglavom u kopnenim dijelovima Hrvatske, u nizinskom i gorskom pojasu.
Srodne vrste:
Srodna cretna breza (.Betula pubescens Ehrh.) raste kod nas u tresetištima i na tresetnim tlima. Zbog gotovo istih aktivnih tvari prihvaćena je u farmakopeji, pa je možemo sakupljati i koristiti kao običnu brezu.
Sastav i aktivne
tvari:
Listovi sadrže flavo- noide (1,5%), npr. hiperozid, triterpenske saponine (3%), eterično ulje (0,05- -0,1%), metilsalicilat, smole, katehinske trjeslo- vine (8%) i gorke tvari. Kora sadrži eterično ulje i metilsalicilat. Pupoljci sadrže najviše hlapivoga ulja (4%) u kojem se nalazi glavna aktivna tvar seskviterpenski alkohol betulol.

Djelovanje i uporaba.-
Breza je dobar diuretik kod svih bolesti bubrega, mokraćnog mjehura, vodene bolesti i sličnih vodenih oteklina organizma. Količina mokraće povećava se pet puta, a istodobno se iz krvi i tkiva ubrzano izlučuje mokraćna kiselina. Znakovi bolesti (osobito bolovi u zglobovima) kod reumatičnih bolesti i kos- tobolje ublažavaju se, kao i kronični katar mjehura i tegobe pri uriniranju. Brezu najčešće koristimo u obliku ljekovite kure. Kod kroničnih kožnih bolesti pijemo čaj ili čajne mješavine kao kuru, koju do- punjujemo i kupeljima od brezove kore. Hlapivo ulje i brezov sok koji se u proljeće dobiva bušenjem drve- ta dodaju se kozmetičkim pripravcima za njegu kose.
PRIPRAVCI:
caj:
Jednu do dvije jušne žlice brezovih listova spravljamo kao oparak, koji pokriven treba stajati 10-15 minuta. Tri do četiri puta na dan između obroka pijemo svježe spravljen, nezaslađen čaj.
Čajne mješavine:
>jaglac, pirika, crni trn,
Za izlučivanje tekućine prikladna je ova mješavina:
list brezov Betulae folium 60 g
korijen glatkog sladića Liquiritiae radix 20 g
zelen obične zlatnice Solidaginis virg. herba 20 g
Od dvije čajne žličice mješavine spravljamo oparak ili uvarak. Pijemo po tri šalice čaja na dan.
kupelji:
Od 100 g kore i jedne litre vode spravljamo uvarak te ga dodajemo u kadu.
masaže:
U Finskoj se za masažu u sauni koriste svježe, pro- listale brezove grančice .
Kozmetika:
Uporaba u veterini:
Čaj od brezove kore (dvije do tri jušne žlice na 250 ml vode) kao uvarak koristimo za čišćenje rana. Kojiput se koristi brezov katran, za liječenje furun- kula i drugih kožnih tegoba. Brezovi pupoljci i mladi listovi namočeni u voćnu rakiju ili 40%-tni alkohol pomažu kod upala i natečenih zglobova domaćih životinja.
Neželjena djelovanja:
Kod uzimanja čaja u navedenim količinama nema nikakvih neželjenih djelovanja.

nedjelja, 9. siječnja 2011.

zob trave Avena sativa L.


Poznato je da se uzgajala još u bakrenom dobu, jer su ardieodozi u os/acima sojeničarskih naselja osim pšenice i razipronašli i zob. CP/inije u svojim spisima govori o germanskoj navici uzgoja zobi, jer imje kaša od zobi gdavni sastojak predirane.U srednjovjekovnoj medicini koristika se za obloge kod čireva i jurunkula te kao dijeta kodprobavnidi tegoba. Sveta dHiddegarda preporučivala je kupekji od zobene skame kod ukoga i uzetosti. Cagkasidaje da »zob čovjeku bistri dudi i um«. Danas zob nije samo dijetetičkipredirambeniproizvod i životinjska hrana, nego zbog sposobnosti umirivanja dobiva sve veću važnost i u medicini.

droga:
Avenae fructus: Zreli se plodovi melju u brašno i upotrebljavaju za proizvodnju zobenih pahuljica.
Avenae herba: Zobena zelen s korijenjem ubiremo u vrijeme cvatnje. Droga ima karakterističan miris koji podsjeća na slamu i sladak okus. U ustima je blago sluzava. Avenae strametum: Zobenu slamu koja pre- ostaje nakon vršenja koristimo izvana za kupelji.
Stanište i rasprostranjenost
Zob kultiviramo; često se javlja i samoniklo.
Srodne vrste:
U nas raste još nekoliko divljih vrsta zobi koje nisu istražene. Druge vrste trava zajedno s ostacima livadnih biljaka koristimo kao trine od sijena (graminis flos) za spravljanje ljekovitih kupelji ili obloga kod upalnih procesa mišića i zglobova.
Sastav i aktivne tvare
Plodovi i listovi kultiviranih vrsta zobi sadrže steroidne saponine (avenakozid A i B). U korijenju se nalaze triterpenski saponini avenacin A i B, koji djeluju snažno antibiotički i antimiko- tički. Iz sjemene lupine izolirani su glikozidi vanilina i indolni alkaloid gramin. Plodovi sadrže 50-60% škroba, 14-15% bjelančevina, slobodne aminokiseline, puno vitamina (osobito različite vitamine B i vitamin K), velike količine mineralnih tvari, a medu njima i bor i jod. Zelen sadrži velike količine kremene kiseline.

Djelovanje i uporaba:
Triterpenski saponini zobi sprječavaju rast gotovo svih vrsta bakterija i gljivica. Iscrpine iz cva- tuće zeleni umiruju, pa ih koristimo kao čaj ili cnkturu kod živčane iscrpljenosti i nesanice. To djelovanje vjerojatno ima alkaloid gramin, u kombinaciji s drugim sastojcima. U srednjoj Europi sve su omiljeniji pripravci od zelene zobi; bolesnici govore o blagotvornom djelovanju i kod slaboga srca i krvotoka, kožnih tegoba i soolnih smetnji. Iscrpina iz svježe biljke pomaže : u odvikavanju od pušenja, čak i u odvikavanju od opijuma i morfija. Vjerojatno je i kod takve uporabe gramin kao derivat triptofana važna aktivna tvar. Zbog velike količine esencijalnih ami- nokiselina i mineralnih tvari zobene su pahuljice edan od najboljih dijetetičkih prehrambenih proizvoda.
pripravci:
čaj:
Dvije do tri čajne žličice suhe zeleni spravljamo kao oparaki ostavljamo da odstoji 15 minuta. Pijemo po dvije do tri šalice čaja na dan. Takav čaj koristimo i za pranje kožnih ekcema i kožnih bolesti prouzročenih gljivicama.
TlNKTLRA:
20 g svježe zeleni prelijemo sa 100 ml 70%-tnog etanola. Ostavimo da odstoji dva tjedna; za to vrijeme posudu više puta protresemo. Na dan uzimamo po 10 kapi, a kod nesanice prije spavanja i dvostruku količinu.
Uporaba u veterine
Već je dugo poznato djelovanje zobi na konje. Vanilinski glikozidi sjemene lupine snaže ih i okrjepljuju.
Neželjena djelovanja:
Kod prevelikih količina tinkture ili drugih pripravaka može doći do glavobolje.
KUPELJI:
500 g narezane zobene slame ili osušene zeleni prelijemo dvjema litrama vruće vode i ostavimo da odstoji 20-30 minuta, a potom tekućinu dodajemo u kadu.
Koristimo je za poticanje metabolizma kože i pro- krvljenosti kod reume, neuralgija, kroničnih ekcema i nedovoljne prokrvljenosti udova. Siedeće kupelji pomažu kod trbušnih tegoba u žena, crijevnih kolika i bolesti mjehura.